Vítejte na mém blogu věnovanému fyzioterapii.
Mou specializací je fyzioterapie pro děti a fyzioterapie zaměřená na ženské zdraví včetně těhotných žen. Zajímám se o nové přístupy v tomto oboru, abych mohla svým klientům dát tu nejlepší péči.
Mé články jsou určeny všem, kteří hledají odborné rady a cvičení, která posilují a zlepšují pohybové schopnosti, a to zejména u dětí a žen.
Máte nové či starší jizvy, které jste nikdy neošetřovaly?
V tomto blogovém článku se dozvíte, jaké komplikace v tomto případě mohou nastat, jaké typy jizev existují, příčiny tvorby jizev včetně genetických predispozicí a hlavně jak správně o jizvy pečovat a jaké metody léčby existují.
Co je to jizva?
Jizva je výsledným stavem hojení kůže po poranění. Její tvorba je nezvratný proces, který nelze definitivně odstranit, výsledný stav jizvy můžeme pouze zmírnit.
Jizva vzniká nejčastěji po poranění, chirurgickém výkonu nebo po prodělaném zánětlivém onemocnění (neštovice, akné, ..). Maximální pevnosti dosáhne jizva přibližně za rok od jejího vzniku, a to 30% pevnosti normální kůže.
Ačkoliv jsou jizvy často považovány za kosmetický problém, mají hlubší význam jak z medicínského, tak z psychologického hlediska. Reprezentují finální fázi hojícího procesu kůže po poranění, ale zároveň mohou být připomínkou traumatického zážitku nebo onemocnění.
Po poranění kůže dochází k sérii komplexních biologických procesů, které vedou ke vzniku jizvy jakožto způsobu, jakým tělo obnovuje poškozenou tkáň.
Jaké známe typy jizev?
Druhy jizev můžeme rozdělit podle:
- způsobu, jakým vznikají
- jejich vzhledu.
Podle jejich vzhledu:
1. Přirozené jizvy
Přirozená jizva je světlá, tenká a splývá se svým okolím. Nezpůsobuje žádné potíže.
Právě takového stavu se snažíme v léčbě ran dosáhnout.
2. Atrofické jizvy (hypotrofické)
Jsou zapadlé nebo prohloubené jizvy, které vznikají, když kůže nevytváří dostatek kolagenu během hojení. Vznikají v místech, kde došlo ke ztrátě tkáně, jako je to časté u akné nebo planých neštovic.
3. Hypertrofické jizvy
Jsou vyvýšené, tuhé a červené jizvy, které se tvoří, když tělo produkuje příliš mnoho kolagenu. Zůstávají v místě původního poranění a nepřesahují jeho hranice. Vznikají často po operacích, popáleninách nebo úrazech. Mohou být na dotek citlivé nebo bolestivé.
4. Keloidní jizvy
Keloidní jizva vzniká stejným způsobem jako jizva hypertrofická. Rozdíl je ten, že se
nad jizvou vytvoří jakýsi cípatý útvar a tkáň se stává tuhou a zbytnělou.
Je to jizva přesahující pooperační řez nebo rozsah rány. Barva keloidní jizvy je převážně červená nebo fialová, postupem času se mění na šedorůžovou.
Podle způsobu jejich vzniku:
Jizvy po operaci:
Jizva vznikající po operaci je součástí každého chirurgického výkonu. Záleží však na operatérovi, jakou metodu operace využije, zda laparoskopickou metodu nebo klasickou.
Podle toho budete mít buď jizvu v podobě dvou malých drobných jizviček ve velikosti asi centimetrové dírky nebo jizvu několik centimetrů dlouhou.
Aby došlo ke správnému zahojení jizvy, je zapotřebí minimálně 6 týdnů neprovádět žádné silové aktivity, jíst stravu bohatou na vitamíny, minerály a bílkoviny a nevystavovat jizvu slunečnímu záření po dobu minimálně tří měsíců.
Samozřejmostí je udržovat jizvu čistou, aby nedošlo k zanícení operovaného místa a případné infekci.
Jizvy po popálení
Dalším způsobem, jak mohou na těle vznikat nevzhledné jizvy, jsou popáleniny na těle.
Při popáleninách je nutné kůži ihned zchladit. Při popáleninách vyššího stupně nikdy spálené místo nemažte, pouze ho sterilně překryjte. U těchto popálenin je místo velmi bolestivé a náchylné infekci.
Popáleniny mohou vzniknout různými způsoby. Podle toho je dělíme na termické, elektrické, chemické nebo popáleniny vzniklé díky radioaktivnímu záření.
Při popáleninách prvního stupně dochází ve většině případů k dobrému hojení bez vzniku nežádoucích jizev. U popálenin vyššího stupně a velkého rozsahu je zapotřebí vyhledat kliniku rekonstrukční chirurgie.
Terapie u rozsáhlých popálen je dlouhodobou záležitostí a vyžaduje velkou dávku trpělivosti. Vyžadují totiž nejkomplikovanější a nejnákladnější léčbu při léčbě jizev. Průběh hojení závisí nejen na tom, jakým způsobem k popálenině došlo, ale také jak hluboko byla kůže poškozena, zda došlo k popáleninám u dětí, dospělých nebo starších lidí (hojení u dětí
a seniorů je komplikovanější) a samozřejmě na místě popálení a příčině, tedy zda došlo
k popálení přímým kontaktem se zdrojem nebo pouze v důsledku sálání.
Rozlišujeme tři stupně popálenin, tedy:
- I. stupeň – kůže se poměrně rychle a dobře hojí, je zarudlá a popálené místo velmi silně pálí
- II. stupeň – kůže se hojí velmi pomalu, až několik týdnů, na kůži se tvoří puchýře
s plazmou, popálenina II. stupně bolí nejvíce, jelikož došlo k poškození podkoží - III. stupeň – po tomto popálení dochází ke vzniku nevzhledných jizev, odumírá tkáň, často je nutná transplantace kůže, bolí méně než II. stupeň, hojí se však nejdéle
(i měsíce)
Jizvy po akné
Akné bývá častým problémem dospívající mládeže. Zvýšenou produkcí mazových žláz dochází k ucpávání pórů v pokožce a při zanesení bakteriemi a kvasinkami, dochází ke vzniku hnisavých červených pupínků.
Akné se vyskytuje nejen na obličeji, dekoltu, ale i zádech. Akné je zapotřebí pečlivě dlouhodobě ošetřovat, aby došlo ke zlepšení jeho stavu, tzn. pravidelně pleť čistit teplou vodou a mýdlem, nesahat si na obličej, jelikož dochází k šíření akné na další části obličeje
a nečistýma rukama dochází k ucpávání pórů. Doporučuje se také akné sterilně ošetřovat papírovými ubrousky nebo gázou.
V neposlední řadě je vhodné vynechat čokoládu, alespoň po dobu těchto problémů.
U rozsáhlejších projevů akné mohou na obličeji nebo zádech zůstávat drobné jizvy v podobě jakýchsi prohlubní v pokožce.
Velmi častým způsobem, jak mohou vznikat na rtech jizvy, jsou opary. Vznikají díky viru Herpes simplex, který se projeví hnisavým puchýřkem nejčastěji na rtu. Z puchýřku pak vznikne stroupek, v některých případech i jizva.
Jizvy po neštovicích
Plané neštovice jsou další onemocnění, které může mít následky v podobě jizviček. Neštovice jsou malé puchýřky naplněné tekutinou, které se přirozeně většinou velmi dobře hojí. Pokud však dojde díky úpornému svědění k jejich rozškrábání do krve, je možné, že po zahojení zůstanou na kůži jizvičky.
Strie, těhotenské strie
Strie vznikají nejčastěji při zvětšení tělesného objemu. S růstem těla se snaží přizpůsobit i kůže. Ne vždy se však kůže tak rychle napíná, a proto často dochází ke vzniku strií. Tyto jizvy vznikají popraskáním elastických vláken povrchu kůže.
Nejčastější příčinou vzniku strií může být náhlé přibrání na váze, rychlý nárůst svalové hmoty při posilování, příliš velké prsní implantáty, příliš rychlý růst u dětí nebo také strie vznikající v důsledku těhotenství. Strie se tvoří hlavně na břiše, prsou, zádech, pažích, hýždích nebo stehnech a bocích.
Aby se předešlo nebo alespoň částečně zabránilo striím, hlavně těm těhotenským, je zapotřebí kůži dostatečně a pravidelně promazávat hodně mastným krémem nebo olejem.
Jizvy po císařském řezu
Dalším druhem viditelné jizvy je jizva po císařském řezu, který se provádí plánovaně nebo akutně při porodu. Řez se vede po hranici stydké oblasti, což znamená, že se nechá snadno zakrýt spodním prádlem. Jizva je dlouhá většinou 10-15 centimetrů. Je však nutno pamatovat, že řez je velmi hluboký a trvá většinou minimálně 6 týdnů, než se rána zahojí. Po toto období je nutné vyvarovat se fyzické námaze, snažit se dostatečně odpočívat a spát a jíst stravu bohatou na minerály, bílkoviny a vitamíny. Jizvu je vhodné začít ihned po odstranění stehů promazávat, aby se lépe hojila.
Genetické predispozice
Genetické predispozice mohou hrát významnou roli ve výsledném vzhledu jizev. Některé osoby mají větší sklon k tvorbě hypertrofických nebo keloidních jizev, což souvisí s geneticky podmíněnou reakcí kůže na zranění.
Schopnost kůže regenerovat je také individuálně odlišná a ovlivňuje, jak rychle a efektivně se kůže dokáže po zranění zahojit. Kromě genetiky mají vliv také další faktory, jako je věk, typ kůže a celkový zdravotní stav jedince. Tyto aspekty nutně ovlivňují přístup k léčbě a péči o jizvy u konkrétní osoby.
Komplikace, které mohou u jizev vzniknout
Srůsty v břišní dutině
Vznikají nejčastěji po:
- operacích břicha (včetně císařského řezu)
Každá operace se hojí jizvou v břišní stěně, v operovaném orgánu, na závěsech orgánů. Jizvy se ale často rozbíhají do stran. Vysílají vlákna do stran, které přilnou k břišní stěně, orgánu, nervu nebo cévě v okolí. Tato vlákna se postupně zpevní a pak stáhnou. Tak vznikne srůst, který může být i mnoho centimetrů vzdálen od původní jizvy a uskřinovat či dráždit cokoli, co se v břiše nachází.
- po zánětech v oblasti břicha
Záněty v břišní dutině vznikají nejčastěji prasknutím slepého střeva či jakéhokoli jiného orgánu v břiše nebo mohou vycestovat z ženských pohlavních orgánů (z pochvy přes dělohu a vejcovody) nebo se do břicha dostat z jiného zaníceného místa na těle (často ze zubu) skrz krevní řečiště. - kvůli endometrióze
Děložní sliznice vycestuje do břišní dutiny a tam periodicky krvácí. Krev nemá v břišní dutině co dělat a často zde způsobuje adheze, tj. jakási slepení orgánů a jiných částí břicha k sobě. To omezuje jejich pohyb a funkci a často velmi bolí.
Více o endometrióze můžete najít zde:
https://fyzioluciekaasova.cz/endometrioza-lecba-pomoci-terapie-laserem/ - po úrazech v oblasti břicha
Pohmožděné orgány břicha mohou mít praskliny hojící se jizvami, mohou krvácet nebo mít pohmožděné oblasti. Všechny tyto poranění mohou vést ke srůstům.
Co srůsty v břiše nejčastěji způsobují?
- neplodnost
To je asi nejznámější komplikace břišních srůstů a také nejčastější příčina operací srůstů v břiše. Srůsty znemožní správné fungování pohlavních orgánů a už se vajíčko či spermie nedostanou tam, kam mají.
- uskřinutí nebo dráždění vnitřních orgánů
Srůst může tahat za orgán či ho utlačovat a v tu chvíli orgán není schopen správně pracovat. Nejčastěji se to projevuje průjmy nebo zácpami kvůli dráždění či uskřinování střev. - bolesti břicha
Jakýkoli srůst může také uskřinovat či dráždit nervové pleteně procházející břišní dutinou a ty se ozvou bolestí. - bolesti zad
Nepohoda v orgánech v břiše se automaticky projeví na povrchu těla v pohybovém aparátu. Svaly zatuhnou, bolí, udělají se blokády páteře či jiných kloubů v okolí. Tato zatuhnutí fungují často jako jakési ortézy kolem drážděného orgánu.
Metody léčby jizev
Co vás asi zajímá nejvíce, jsou metody léčby jizev 🙂
Pro aktivní léčbu jizev existuje řada metod, které se volí podle typu jizvy a individuálních potřeb pacienta. Laserová terapie se ukázala být účinná při zlepšování vzhledu hypertrofických a keloidních jizev, protože pomáhá redukovat zarudnutí a vystouplý charakter jizev. Injekce kortikoidů mohou také pomoci zejména u keloidních jizev tím, že snižují jejich zbytnění.
Pro některé jizvy může být nejlepším řešením chirurgické odstranění, zejména pokud jsou jizvy příliš velké nebo způsobují funkční omezení. Kromě toho mohou být použity speciální ošetření, jako jsou silikonové náplasti, které udržují jizvy hydratované a podporují jejich zploštění.
Je důležité si uvědomit, že žádná metoda nemůže zaručit úplné odstranění jizev, ale správným výběrem léčby lze výrazně zlepšit jejich vzhled a snížit nepříjemnosti spojené s jizvami.
Chirurgické techniky
Chirurgické odstranění jizvy chirurgické odstranění jizvy
- K této metodě se přistupuje v případě, že jizva vznikla jako důsledek komplikovaného hojení rány, způsobeného třeba infekcí, nebo u tržných ran vzniklých úrazem. Provádí se v místním znecitlivění, kdy lékař odstraní starou jizvu a jemně sešije vzniklou ránu tak, aby byla nová jizva co nejméně nápadná.
Nechirurgické techniky
Terapie jizev dle Mgr. Jindřišky Mlčkové
- Mgr. Jindřiška Mlčková stojí za vznikem pokročilé a funkční metody péče o jizvy a samotnou terapii. Za dobu její praxe dokázala pomoci stovkám klientů, kteří měli problémy ať už s novými, tak starými neléčenými jizvami.
V současné době je bohužel plně vytížená a nové pacienty nenabírá. Pokud máte zájem o její způsob terapie, máte tři možnosti:
1. Objednejte se k Mgr. Jindřišce Mlčkové na její online 28 denní kurs,
ve kterém se naučíte správnou péči o jizvy včetně videonávodů:
https://fyzioterapie-polichno.cz/kurz-jizva-bez-komplikaci-a-omezeni-pohybu/2. Objednejte se ke svému fyzioterapeutovi, který tuto metodu aplikuje.
3. Objednejte se přímo ke mně na konzultaci do ordinace ve Vestci.
– podíváme se na Vaši jizvu a určíme nejlepší metodu péče o ni
– domluvíme se buď na pravidelné docházce ke mě do ordinace nebo Vás naučím, jak se o jizvu starat v pohodlí vašeho domova.Ať si vyberete jakýkoliv způsob, naučíte se:
– podrobně vyšetřit jizvu a zjistíte, jaké komplikace vám daná jizva způsobuje – ošetřovat své jizvy – od nejjemnější techniky po tu nejintenzivnější
– na závěr svoji jizvu opět vyšetříte a zjistíte, jaký pokrok jste udělali a kterých jste se zbavili
Teprve v okamžiku, kdy tato metoda nezabere, bych doporučovala zvážit další šetrné techniky v péči o jizvy.
Promašťování
- Jizvu promazávejte a dělejte masáž mírným tlakem. Na promazávání je vhodná čistá vazelína, měsíčková mast, kalciová mast nebo šípkový olej. Při promazávání na jizvu vytvářejte mírný tlak, aby nezhrubla a nevystoupila nad povrch kůže.
Tlakové masáže, měkké techniky
Prstem tlačíte na jednotlivá místa jizvy po dobu až 30 sekund (tlak by měl být tak velký, že nehtové lůžko na prstu zbledne). Počkejte několik sekund a pokračujte o kousíček dál. Masáž je potřeba provádět s citem bez nadměrného zatížení. Rozhodně po jizvě prsty nepřejíždějte, hrozí její poškození. Můžete při masáži použít níže uvedené promašťovací krémy.
Masáž se provádí tak často, jak jen je to možné (třeba i 20 krát za den po dobu 10 minut). Průměrně se provádí až 6 týdnů, než začnou jizvy měknout a blednout. Výsledek Vaší snahy se projeví za 1 až 2 měsíce.
Elastické kompresivní návleky
- Elastické kompresivní návleky slouží ke kompresi, tedy stlačeni jizev.
Přikládání silikonových destiček, masek
- Silikonové náplasti jsou pružné, samolepící proužky vyrobené z lékařského silikonu. Jsou navrženy tak, aby se přilnuly k pokožce a vytvořily na ní ochrannou bariéru. Tato bariéra pomáhá udržovat vlhkost v kůži a zároveň redukuje výskyt nových jizev a pomáhá stávajícím jizvám vyblednout.
Dlahování
Dlahování je další metodu péče o jizvy, která eliminuje nežádoucí komplikace po úrazech a operacích
Lokální aplikace steroidů
- Aplikaci provádí lékař do jizvy tenkou jehličkou. V průběhu následujících 6 týdnů bude účinná látka oplošťovat zbytnělou tkáň, jizva změkne a sníží se.
Pomocné metody
Soft (biostimulační) laser
- Ošetření jizev biostimulačním laserem pomáhá rychlejšímu hojení, prevenci zánětlivých komplikací a zlepšení vzhledu jizvy.
Lymfodrenáže
- Po operaci se doporučuje zahájit lymfodrenáže přibližně 7.–10. den, tedy v době, kdy je rána zhojena a stehy jsou relativně čerstvě vyndány. U takto časně zahájené terapie dochází k mnohem rychlejšímu hojení jizev a dokonce i prorůstání lymfatických cest skrz jizvu.
Akupunktura
- Slovo akupunktura pochází z latinského slova „acus“, které znamená jehla. Tuto metodu lze tudíž charakterizovat jako implantaci tenké jehly do různé hloubky a různorodých povrchových míst na lidském těle. Místa implantace jsou mezi sebou propojena dle vysoce systematizovaného vzoru, který je postaven na sofistikované, komplexní fyziologické teorii.
Akupresura
Akupresura je definována jako tlaková stimulace předem stanovených, určitých
bodů na lidském těle. Většinou se terapie provádí manuálně za pomocí prstů či palců a lze ji provádět i jako autoterapii.
Homeopatie
- V péči o jizvy lze využít i homeopatii. Je to léčba šetrná a bezpečná a bez vedlejších účinků. Homeopatie není všemocná, ale jako podpůrný prostředek může velmi pomoci.
Psychologická podpora
- Jizvy mohou způsobit jak bolesti na vzdálených místech, postižení vnitřních orgánů, ale i psychické potíže. Když se naučíte ošetřit své jizvy, tak si dokážete ulevit od těchto trablů, které vám otravují život.
- Někdy je nejlepší varianta spojit léčbu/péči o jizvy s terapií, protože spousta fyzických problémů má příčinu v nesouladu naší psychiky.
Máte zájem o konzultaci? Kontaktujte mne a domluvíme si termín. Konzultace probíhají velmi diskrétně u mě v ordinaci.
Zdroje:
https://www.pilulka.cz/jizvy-co-byste-meli-vedet
https://fyzioterapie-polichno.cz/
https://www.akutne.cz/res/publication/000413/38-sou-asn-mo-nosti-terapie-jizev
https://fyzioterapie-polichno.cz/serial-zbytecne-operace-dil-2-srusty-v-brisni-dutine/
https://www.upsl.cz/blog/jizvy
https://www.wetreatkeloids.com/blog/what-causes-keloid-scars/
https://web.archive.org/web/20111108190619/http://www.odstraneni-jizev.info/druhy-jizev/
https://www.freepik.com
https://www.perfectclinic.cz/indikace/jizvy-zrale/
https://www.ulekare.cz/clanek/nevzhledne-jizvy-nemusite-mit-navzdy-existuji-metody-ktere-kuzi-vrati-krasu-16800
https://www.bodylift.cz/clanky/tlakove-masaze-jizev
https://fyzioklinika.cz/poradna/clanky-o-zdravi/4-o-lymfatickem-systemu-a-lymfodrenazi-obecne
Více informací o fyzioterapeutce Mgr. Jindřišce Mlčkové najdete zde:
https://fyzioluciekaasova.cz/terapie-jizev-podle-mgr-jindrisky-mlckove/
Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu.
Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.